شما در حال مشاهده هستید اختلالات جنسی چیست؟ انواع درمان اختلال جنسی

اختلالات جنسی چیست؟ انواع درمان اختلال جنسی

از جمله مشکلات رایج بین بسیاری از زوج‌ها اختلالات جنسی هستن و از اونجایی‌که این اختلالات بر زندگی مشترک اثرات نامطلوب می‌ذارن باید برای رفع اون‌ها اقدام بشه. اختلالات عملکرد جنسی می‌تونه در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی اتفاق بیفته و مانع حس رضایت جنسی بشه.

برای درمان این اختلالات درمان‌های مختلفی وجود داره که درمان‌های دارویی، رفتاری، سکس‌تراپی و کمک‌های مکانیکی از انواع درمان‌ اختلال جنسی هستن. عوامل  فیزیکی و روان‌شناختی علت بروز بیماری های جنسی هستن که با به‌کارگیری درمان‌های مناسب می‌شه این مشکلات را رفع کرد. در این مقاله از مجموعه مقالات روان‌شناسی فاطمه مرادی درمانگر فردی، کودک و نوجوان اختلالات جنسی، علل ایجاد آن و درمان‌های موجود را بررسی می‌کنیم.

زندگی جنسی انسان

یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر انسان، زندگی جنسیه. همچنین رابطه جنسی نقش زیادی در تشکیل و حفظ زندگی زناشویی داره. آمارها نشون می‌دن که در بسیاری از کشورهای جهان میزان زیادی از طلاق‌ها به دلیل مشکلات و اختلالات جنسی به وجود میاد.

وقتی در یک زندگی مشترک زوجین از زندگی و رابطه جنسی خودشون احساس رضایت نداشته باشن با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. در یک زندگی جنسی سالم طرفین به نیازها و خواسته‌های منطقی همدیگه پاسخ می‌دن و همچنین نیازهای جنسی خودشون هم برطرف می‌شه. آگاهی از اندام‌های جنسی و عملکرد اون‌ها و همچنین گرایش و هویت جنسی فرد نقش مهمی در بهبود رابطه جنسی داره.

اختلالات جنسی

منظور از اختلالات جنسی مشکلاتی هستن که مانع رضایت زوجین از فعالیت جنسی می‌شن و چنین مشکلاتی می‌تونه در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی اتفاق بیفته. منظور از چرخه پاسخ جنسی اشتیاق، هیجان، ارگاسم و برانگیختگی در طول رابطه است. تحقیقات نشون داده که حدود 31 درصد از آقایان و 43 درصد از خانم‌ها نسبت‌هایی از مشکلات جنسی جسمی و روانی را تجربه می‌کنن.

باوجوداینکه این مشکلات رایج هستن؛ ولی تعداد زیادی از افراد تمایل ندارن درموردشون صحبت کنن. به دلیل اهمیت زندگی جنسی در زندگی مشترک و نقش اون در استحکام زندگی لازمه که با مراجعه به متخصص روان‌درمانی یا روان‌پزشکی و با کمک انواع درمان‌های اختلال جنسی در رفع این مشکلات اقدام کنیم.

انواع اختلال جنسی

انواع اختلال جنسی

زندگی جنسی بخش طبیعی از زندگی هر فرده و برخورداری از زندگی جنسی سالم نقش پررنگی در حفظ زندگی زناشویی و زندگی مشترک داره. عدم برخورداری از سلامت جنسی یکی از مهم‌ترین عوامل مشکلات در زندگی مشترک و حتی فروپاشی اونه. اختلالات جنسی فقط محدود به مردان نیست و بسیاری از خانم‌ها نیز با چنین مشکلاتی روبه‌رو می‌شن.

مشکلات جنسی موجب می‌شه تا افراد حس شرمندگی، تنهایی و وحشت داشته باشن و برای درمان اقدام نکنن. اقدام برای درمان و بهره‌گیری از انواع درمان اختلال جنسی روشی معقول برای داشتن یک زندگی جنسی سالمه. پی‌بردن به علت بروز بیماری ‌های جنسی اولین مرحله در درمانه. مشکلات جنسی شامل وارد زیر می‌شه:

1. اختلال جنسی نعوظ

از شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایون اختلال نعوظه. در این مشکل فرد نمی‌تونه آلت جنسی خودش را در زمان سکس در حالت نعوظ نگهداره. وقتی خون به‌خوبی به این بخش نرسه ناکارآمدی جنسی رخ می‌ده. همچنین با افزایش سن در مردان این مشکل بیشتر می‌شه. از طرف دیگه چاقی و افزایش چربی خون نیز در تشدید این مشکل دخیل هستن.

با ازدیاد چربی در خون، رگ‌های خونی مسدود می‌شن و خون به‌اندازه لازم به این عضو نمی‌رسه. نعوظ شایع‌ترین اختلال جنسی برانگیختگی در آقایونه. وقتی فرد چنین مشکلی داشته باشه هرچند به فعالیت و رابطه جنسی هم علاقه‌مند باشه؛ ولی نمی‌تونه از اون رضایت داشته باشه.

2. اختلال جنسی درد

نوع دیگه اختلالات جنسی، درد در زمان نزدیکیه که می‌تونه طرفین را تحت‌تأثیر قرار بده. اختلال جنسی درد در خانم‌ها می‌تونه به دلیل عفونت ادراری، خشکی واژن، تغییرات هورمونی در دوره یائسگی یا بیماری واژینیسموس باشه. همین‌طور این اختلال در آقایون هم می‌تونه ناشی از عفونت‌های ادراری، بیماری پیرونی، زگیل تناسلی، عفونت‌های مخمری یا بیماری‌های پوستی باشه.

3. ارگاسم

دسته دیگری از مشکلات جنسی تأخیر یا عدم ارگاسم هست که در بین خانم‌ها شیوع بیشتری داره؛ ولی ممکنه در آقایون هم رخ بده. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود داره که استرس، تغییرات هورمونی، درد در زمان فعالیت جنسی و کاهش میل جنسی همگی در این مورد اثرگذار هستن.

به دلیل تأثیر مشکلات جنسی در کیفیت زندگی زناشویی دنبال‌کردن انواع درمان اختلال جنسی تحت‌نظر متخصص ضروریه. دلایل زیادی برای اختلال ارگاسم وجود داره که مصرف داروهای افسردگی، اختلالات روانی، بیماری ام اس، آسیب‌دیدگی لگن و داروهای مسدودکننده آلفا چند مورد از این دلایل هستن.

اختلالات جنسی از نوع انزال زودرس

4. اختلالات جنسی از نوع انزال زودرس

یکی دیگه از اختلالات جنسی که معمولاً آقایون باهاش درگیرن زودانزالیه که در اون فرد خیلی زودتر از چیزی که انتظار داره به ارگاسم می‌رسه. تحقیقات نشون داده که از هر سه نفر، یک نفر این مشکل را داره. معمولاً علل روانی و بیولوژیکی علت بروز بیماری های جنسی و از جمله انزال زودرس هستن. از نظر بیولوژیکی پرکاری غده تیروئید مهم‌ترین دلیل انزال زودرس در آقایونه.

5. تمایل جنسی پایین

پایین‌بودن میل جنسی هم از جمله اختلالات جنسیه که شخص هیچ تمایلی برای برقراری رابطه جنسی نداره. کاهش ترشح هورمون‌هایی مثل هورمون تستسترون به دلیل استرس، کاهش زمان خواب و مشکلات خانوادگی موجب کاهش میل جنسی در آقایون می‌شه.

همچنین مصرف مشروبات الکلی، بیماری‌های سیستمیک و افسردگی هم می‌تونن موجب کاهش میل جنسی به‌ویژه در آقایون بشه. درمانگران و متخصصان این حوزه با انواع درمان اختلال جنسی آشنا هستن و برای درمان ابتدا مشکل را ریشه‌یابی می‌کنن. در خانم‌ها نیز بارداری، یائسگی، مصرف داروهای ضدافسردگی و کاهش جریان خون به رحم و واژن می‌تونه موجب کاهش میل جنسی بشه.

6. دیرانزالی

همون‌طور که زودانزالی یکی از اختلالات جنسیه، دیرانزالی هم مشکل دیگه‌ای هست که زندگی جنسی افراد را تحت‌تأثیر قرار می‌ده. گاهی می‌شه این موضوع را طبیعی تلقی کرد؛ ولی اگر این حالت دائمی باشه تبدیل به مشکل می‌شه که باید برای درمانش اقدام بشه. دیرانزالی موجب خستگی، کلافگی، اضطراب و ناراحتی در طرفین می‌شه.

علت بروز اختلالات جنسی

اختلالات جنسی به دلایل جسمانی یا روان‌شناختی اتفاق می‌افتن و بر زندگی فرد اثرات منفی می‌ذارن. در ادامه این دو عامل را بررسی می‌کنیم.

1. دلایل فیزیکی و جسمانی

یکی از دلایل مهم بروز اختلال و مشکلات جنسی علل جسمانی هست. عواملی مثل بیماری‌های قلبی عروقی، عدم تعادل هورمون‌ها، افزایش وزن و چربی، دیابت، اختلال در غده تیروئید، اختلالات عصبی، نارسایی کبد یا کلیه و سوءمصرف مواد مخدر و الکل از جمله این عوامل هستن. همین‌طور برخی داروها نیز عوارض جانبی دارن و مصرف اون‌ها می‌تونه علت بروز بیماری‌ های جنسی باشه.

2. دلایل روان شناختی

دسته دوم علل بروز اختلالات جنسی علل روانی هستن. این عوامل شامل استرس و تنش در زندگی، مشکلات عاطفی زوجین، نگرانی درباره ظاهر بدن، وسواس فکری، افسردگی مزمن و آثار منفی ضربه‌های جنسی گذشته هستن. برای درمان مشکلات جنسی با علل روان‌شناختی باید به متخصصان روان‌شناسی مراجعه کرد.

انواع درمان اختلال جنسی

انواع درمان اختلال جنسی

درمانگر با شناخت علل زمینه‌ای اختلالات جنسی، درمان اونا را آغاز می‌کنه. هر کدوم از علل پدیدآورنده مشکلات جنسی درمان‌های خاص خودش را داره. بر اساس اینکه مشکل جنسی علل روانی یا جسمانی داشته باشه؛ روان‌شناس یا روان‌پزشک یکی (در صورت لزوم بیشتر از یکی) از انواع درمان اختلال جنسی را انتخاب می‌کنه. انواع درمان‌ مشکلات جنسی شامل موارد زیر می‌شه:

1. دارودرمانی

همون‌طور که در قسمت‌های قبلی گفته شد عوارض جانبی بعضی از داروها مربوط به اثرگذاری روی رابطه جنسیه و مشکلاتی در این زمینه به وجود میاره. به همین دلیل تغییر دارو توسط پزشک می‌تونه مفید باشه. همین‌طور برای آقایون تجویز داروهایی مثل تادالافیل، آوانافیل، سیلدنافیل و واردنافیل موجب افزایش جریان خون به آلت جنسی شده و به بهبود عملکرد جنسی کمک می‌کنه. همین‌طور برای خانم‌ها هم استفاده از هورمون استروژن و برای دوره پیش از یائسگی دو داروی برملانوتید و فلیبانسرین برای درمان کم‌میلی جنسی مفیده.

2. روان درمانی

روش دیگه از انواع درمان اختلال جنسی روان‌درمانی هست که مراجعه به یک مشاور و درمانگر باتجربه می‌تونه به فرد در جهت حل اختلالات جنسی کمک کنه. با ریشه‌یابی علل بروز مشکل، مشاور کمک می‌کنه تا اثرات ناشی از آسیب‌های جنسی گذشته رفع بشه. همچنین درمان اضطراب، گناه، ترس و تنش از دیگر مواردی هستن که در روان‌درمانی به اون‌ها توجه ویژه می‌شه.

3. درمان با کمک های مکانیکی       

 با استفاده از وسایلی مانند ایمپلنت‌های تناسلی و دستگاه‌های وکیوم می‌شه به رفع اختلال نعوظ در آقایون کمک کرد. برای خانم‌ها هم دستگاه وکیوم (EROS-CTD) مورد تأیید قرار گرفته. همچنین استفاده از دستگاه‌های گشادکننده واژن برای زنان مبتلا به تنگی واژن مفیده. استفاده از ویبراتورها نیز به بهبود ارگاسم و لذت جنسی کمک می‌کنه.

4. سکس تراپی

درمانگران حوزه سکس با ریشه‌یابی علت بروز بیماری های جنسی به افراد دارای مشکل کمک می‌کنن. این گروه از درمانگران مشاوران خوبی در زمینه مشکلات زناشویی هستن. معمولاً افراد دارای اختلالات جنسی که پزشک قادر به درمان اون‌ها نیست یا به دلایلی به پزشک مراجعه نمی‌کنن می‌تونن از سکسولوژیست‌ها کمک بگیرن.

جمع‌بندی

یکی از مشکلات رایج بین زوجین مشکلات مربوط به اختلالات جنسی هست که می‌تونه زندگی مشترک را تحت‌تأثیر قرار بده و مشکلات زیادی به وجود بیاره. اختلال نعوظ، زودانزالی، دیرانزالی، میل جنسی کم و… برخی از این اختلال‌های جنسی هستن. درباره علت بروز بیماری ‌های جنسی دو دلیل عمده جسمی و روان‌شناختی وجود داره که درمانگر با ریشه‌یابی علت مشکل برای رفع اون اقدام می‌کنه.

درمان دارویی، سکس‌درمانی، استفاده از وسایل مکانیکی و رفتاردرمانی از انواع درمان اختلال جنسی هستن که نقش زیادی در بهبود این دسته از مشکلات دارن. خانم فاطمه مرادی مشاور و درمانگر کودک، نوجوان و خانواده از متخصصان حوزه سلامت روان هستن که با راهکارهای کاربردی و عملی بسیاری از مشکلات روانی مراجعان خود را درمان می‌کنن. برای رزرو نوبت مشاوره می‌تونید به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

میدونستی میتونی آنلاین هم مشاوره کنی؟

تماس جهت رزرو مشاوره: 02191005141

پیج اینستاگرام: FATEME_MORADI_PSYCHOLOGIST

دیدگاهتان را بنویسید