شما در حال مشاهده هستید درمان نوروفیدبک

درمان نوروفیدبک

درمان نوروفیدبک که اغلب به عنوان درمانی برای اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD) استفاده می‌شود، هدف آن تغییر نحوه واکنش مغز به محرک‌های خاص است. همچنین برای درمان صرع، اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی، در میان سایر اختلالات سلامت روان استفاده می‌شود.

اگرچه این رویکرد جدیدی نیست، اما تحقیقات پیرامون درمان نوروفیدبک هنوز قطعی نیست و ادامه دارد. بنابراین اگرچه ممکن است درمان نوروفیدبک همه چیز نباشد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد می‌تواند یک درمان موثر برای بیماران خاص باشد.

درباره درمان نوروفیدبک در زیر بیشتر بیاموزید، از جمله اینکه یک جلسه چگونه به نظر می‌رسد، چه کسی می‌تواند از آن استفاده کند و آیا خطرات آن بیشتر از مزایای آن است.

درمان نوروفیدبک چیست؟

درمان نوروفیدبک یک روش غیر تهاجمی است که امواج مغزی بیمار را اندازه گیری می‌کند و به بیمار بازخوردی در زمان واقعی درباره نحوه عملکرد مغز ارائه می‌دهد. این نوعی بیوفیدبک است که یک تکنیک ذهن-بدن است که هدف آن کمک به بیماران برای کنترل داوطلبانه برخی از عملکردهای بدن است که معمولاً غیرارادی هستند (مانند ضربان قلب، انقباض عضلانی یا امواج مغزی). بیوفیدبک از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کند تا فرآیندهای فیزیولوژیکی خاصی را که در بدن بیمار اتفاق می‌افتد و معمولاً از آن‌ها آگاه نیستند، به بیمار منتقل می‌کند.

درمان نوروفیدبک، به ویژه، برای کمک به آموزش خودکنترلی عملکردهای مغز با نشان دادن نحوه واکنش مغز آنها به برخی محرک‌ها به بیماران استفاده می‌شود. با گذشت زمان، بیماران یاد می‌گیرند که تشخیص دهند مغزشان در وضعیت خاصی قرار دارد. سپس، آنها می‌توانند یاد بگیرند که حالت مورد نظر مانند آرامش را بازسازی کنند یا از حالت‌های نامطلوب مانند بی قراری در زندگی روزمره خود اجتناب کنند.

کارولین می‌گوید: «با مشاهده نحوه واکنش مغز به محرک‌های دیداری، ویدیویی یا شنیداری مختلف، از طریق مشاهده ردیابی‌های EEG یا تجسم آن‌ها، این باور وجود دارد که مغز می‌تواند در مورد کارهایی که برای دستیابی به الگوهای سالم‌تر باید انجام دهد آموزش ببیند. Carney M.D.، افسر ارشد پزشکی در Magellan Health، یک شرکت مراقبت‌های بهداشتی مستقر در آریزونا.

درمان نوروفیدبک

نوروفیدبک درمانی چگونه کار می‌کند؟

درمان نوروفیدبک به بیمار کمک می‌کند تا امواج مغزی خود را آگاهانه کنترل کند. این کار را با اندازه گیری امواج مغزی خاص، بسته به موضوعی که درمان می‌شود، انجام می‌دهد. به عنوان مثال، امواج آلفا با آرامش، آمادگی، مدیتیشن و آرامش عمیق مرتبط هستند، در حالی که امواج بتا با تمرکز، توجه پایدار، تنش، هوشیاری و هیجان مشخص می‌شوند. بنابراین، امواج آلفا معمولا برای درمان شرایطی مانند استرس و اضطراب هدف قرار می‌گیرند، در حالی که امواج بتا برای بهبود ویژگی‌هایی مانند توجه و تمرکز، که با ADHD مرتبط هستند، هدف قرار می‌گیرند.

درمان نوروفیدبک مغز شما را از نظر فعالیت امواج مغزی زیر نظر می‌گیرد و تقریباً بلافاصله بازخورد را اغلب از طریق نشانه‌های دیداری یا صوتی ارائه می‌دهد. برای مثال، مدیر درمان ممکن است از شما بخواهد در حین اندازه‌گیری امواج بتا، چیزی را روی صفحه تماشا کنید. هنگامی که امواج بتا را آشکار می‌کنید، صفحه در پاسخ روشن می‌شود. اگر امواج بتا را مهار کنید، صفحه کم نور می‌شود. هدف این است که به اندازه کافی برای شما تقویت شود که سعی کنید رفتار خود را تکرار کنید تا دوباره پاداش دریافت کنید (یعنی صفحه نمایش روشن تر).

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبودهای مورد نظر را مشاهده کنید، اما هیچ اتفاق نظری در مورد تعداد جلسات مورد نیاز قبل از اعمال کنترل بر امواج مغزی وجود ندارد. همچنین مشخص نیست که اثرات درمان بدون درمان مداوم چقدر طول می‌کشد.

از یک جلسه درمان نوروفیدبک چه انتظاری باید داشت؟

قبل از رزرو جلسه، باید یک متخصص واجد شرایط برای انجام درمان نوروفیدبک پیدا کنید. بهترین گزینه این است که با پزشک خود مشورت کنید و ببینید آیا او می‌تواند شما را به یک روانپزشک یا روانشناس با تجربه در این عمل ارجاع دهد.

بسیاری از متخصصان پزشکی می‌توانند بگویند که درمان نوروفیدبک را ارائه م‌ دهند، اما ایزاک تورگمن، روانشناس در مرکز طراحی علوم اعصاب در فلوریدا و استاد دانشگاه آلبیزو در پردیس میامی، توصیه می کند فردی را پیدا کنید که توسط اتحاد بین المللی صدور گواهینامه بیوفیدبک (که قبلاً موسسه بیوفیدبک آمریکا نامیده می‌شد) تأیید شده باشد.

هنگامی که ارائه دهنده معتبر خود را پیدا کردید، در اینجا نحوه جلسه درمان نوروفیدبک به شرح زیر است:

  1. خلق و خوی را تنظیم کنید. از درمان نوروفیدبک برای کمک به بیماران در کنترل آرامش و مدیریت احساسات استفاده می‌شود.
  2. به الکترودها وصل شوید. مانند الکتروانسفالوگرافی (EEG)، جلسات درمانی نوروفیدبک با تجهیز شما به کلاه ایمنی، کلاه یا هدبند با الکترودهای متصل شروع می‌شود. این حسگرها سیگنال‌های الکتریکی تولید شده توسط مغز را شناسایی کرده و به کامپیوتر منتقل می‌کنند. هیچ سوزن یا دارویی در کار نیست.
  3. در فعالیت محرک شرکت کنید. کاری که در طول جلسه انجام می‌دهید بستگی به موضوعی دارد که می‌خواهید درمان کنید. به عنوان مثال، می‌توانید چیزی را روی صفحه تماشا کنید، چشمان خود را ببندید و به صدا گوش دهید یا در فعالیتی مانند انجام یک بازی ویدیویی شرکت کنید. ممکن است دراز کشیده یا روی صندلی نشسته باشید.
درمان نوروفیدبک

در حالی که شما این کار را انجام می‌دهید، ارائه دهنده شما بر فعالیت شما نظارت می‌کند و امواج مغزی شما را در برابر وضعیت ایده آلی که می‌خواهید به دست آورید نقشه برداری می‌کند.

  1. بازخورد دریافت کنید. در طول فعالیت، نشانه‌هایی از نحوه عملکرد مغز خود دریافت خواهید کرد. هدف این است که با واکنش‌های خود هماهنگ باشید تا بتوانید مغز خود را به سمت وضعیت مطلوب هدایت کنید. جلسات معمولا 60 دقیقه طول می‌کشد.

افرادی که استفاده از نوروفیدبک را تمرین می‌کنند معتقدند که مغز متوجه می‌شود یا می‌آموزد که برای ارتقای افکار و پاسخ‌های سالم‌تر چه کاری باید انجام شود، زیرا می‌توانند با دیدن روشن‌تر شدن صفحه نمایش بازخورد دریافت کنند.

  1. تکرار کنید. در واقع، شما در لحظه‌ای که از دفتر خارج می‌شوید، نتیجه‌ای را نخواهید دید. بیل هودنکو، روانشناس، رئیس بهداشت روان جهانی در K Health، یک استارت آپ مراقبت‌های بهداشتی، می‌گوید که درمان نوروفیدبک اغلب می‌تواند بین 6 تا 20 جلسه طول بکشد، اگرچه تعداد جلسات تایید شده‌ای وجود ندارد که نتایج پایدار را تضمین کند و برای هر بیمار متفاوت است.

تعداد جلساتی که ممکن است نیاز داشته باشید مکالمه‌ای است که باید با ارائه دهنده خود داشته باشید.

چه کسانی ممکن است از درمان نوروفیدبک سود ببرند

درمان نوروفیدبک بهبود در درمان اختلالاتی از جمله ADHD، اضطراب، افسردگی، صرع، اختلال طیف اوتیسم، بی خوابی، اعتیاد به مواد مخدر، اسکیزوفرنی و ناتوانی‌های یادگیری را نشان داده است.

با این حال، متخصصان به وضعیت غیرقطعی آن در تحقیقات بالینی اشاره می‌کنند، بنابراین بهتر است از آن به عنوان یک مکمل در کنار درمان‌های پزشکی معتبرتر و داروهای خاص استفاده شود.

حتی می‌توانید از درمان نوروفیدبک خودتان (یا با کمک یک پزشک) با محصولاتی مانند هدبندهای EMOTIV یا Muse استفاده کنید. این محصولات حاوی حسگرهایی برای نظارت بر امواج مغزی شما و ارائه اطلاعات در مورد فعالیت مغز شما هستند.

یکی دیگر از مزایای درمان نوروفیدبک این است که بدون دارو است، بنابراین عوارض جانبی بسیاری از داروها را نخواهد داشت.

درمان نوروفیدبک

خطرات درمان نوروفیدبک

به طور کلی، درمان نوروفیدبک یک عمل ایمن در نظر گرفته می‌شود و با حداقل خطر همراه است.

یک مطالعه نشان داد که شایع‌ترین عوارض جانبی، ناراحتی و خواب‌آلودگی است، اگرچه این خواب‌آلودگی توسط شرکت‌کنندگان – جانبازان مبتلا به درد مزمن، آسیب مغزی ضربه‌ای و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) – به عنوان یک عارضه جانبی مثبت دیده می‌شد، زیرا به آنها کمک کرد که آن‌ها بخوابند.

در همین حال، مطالعاتی که این درمان را در بیماران مبتلا به افسردگی و بیماران مبتلا به اختلال سیستم عصبی مرکزی آزمایش کردند، استدلال کردند که عوارض جانبی ممکن است شامل بی قراری، تداخل شناختی، اضطراب، تحریک پذیری و پرخاشگری باشد.

جدای از عوارض جانبی، با توجه به اثربخشی غیرقطعی آن، این خطر وجود دارد که درمان نوروفیدبک برای شما کارساز نباشد یا اثرات آن دوام نیاورد و به طور بالقوه باعث اتلاف وقت و هزینه شود.

فاطمه مرادی

من، فاطمه مرادی، کارشناس ارشد روانشناسی کودک و نوجوان کنار شما هستم تا رابطه‌ی بهتری با فرزندان خود داشته باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله از تیم روانشناسی شما را با درمان نوروفیدبک به طور کامل و دقیق آشنا نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید