شما در حال مشاهده هستید سؤالات کودکان در مورد مرگ و خدا

سؤالات کودکان در مورد مرگ و خدا

اگر کودکی خودتون رو به خاطر بیارین، حتما سؤالاتی که درباره خدا، مرگ و بهشت و جهنم رو که می‌پرسیدین، به یاد میارین. بچه‌ها دنیایی از سؤالات مختلف در ذهن دارن و بسیار کنجکاو هستن تا درباره همه چیز بیشتر و بیشتر بدونن. برای همین، ممکنه بارها، شما رو سؤال پیچ کنن و شما برای پرسش‌های اون‌ها، جوابی نداشته باشین. برخی سؤالات کودکان، ممکنه درباره‌ی مرگ و خدا باشه. در ادامه شما رو با برخی از سؤال‌های بچه‌ها و جواب‌هایی که برای اون‌ها داریم آشنا می‌کنیم.

سوالات کودکان
سوالات کودکان

چطوری به دنیا اومدم

یکی از سؤالات کودکان ، در مورد نحوه‌ی تولد خودشون هست. برای اون‌ها سوال پیش میاد که چطور بچه به دنیا میاد و یا خودشون چطور به دنیا اومدن. سعی کنین همیشه به بچه‌ها جواب بدین و اجازه بدین که هر سؤالی که به ذهنشون میاد بپرسن. شوکه نشین و یا اون‌ها رو برای پرسیدن سؤال سرزنش نکنین. قدم بعدی اینه که به هیچ وجه اون‌ها رو با جوابی مثل این‌که بعدا بزرگ می‌شی و متوجه می‌شی، مواجه نکنین. این جواب، ذهن اون‌ها رو بیشتر به هم می‌ریزه و کنجکاوتر می‌شن. جواب شما نباید دور از واقعیت باشه. کودک شما نباید با جواب دروغ و خارج از واقعیتی مواجه بشه. در حد سن کودکتون، به سؤالاتش بهترین جواب رو بدین. به عنوان مثال، در مقابل این سؤال، اینطور شروع کنین:«پدر و مادری که خیلی هم رو دوست داشتن، کنار هم زندگی کردن»

خدا کیه و کجاست

سؤالات کودکان ممکنه انتزاعی باشه. اما حواستون باشه که حتی جواب به سؤالات انتزاعی بچه‌ها، باید عینی و با چیزهایی باشه که براشون قابل رؤیت هست. مثلا در جواب سؤال خدا کیه؟ به آسمون و زمین و چیزهای دیگه اشاره کنیم و بگیم:« خدا کسیه که همه‌ی این چیزای قشنگ آسمون و زمین رو آفریده». یا برای پرداختن به ویژگی‌های خدا، سعی کنیم از مقایسه با افرادی که کودک ما می‌بینه استفاده بکنیم. مثلا به کودکمون بگیم:« خدا کسیه که از همه حتی از مامان و بابا هم مهربون‌تره»

اگر بلافاصله بعد از این پرسش، پرسیدن خوب حالا خدای خوب و مهربون کجاست، باز هم باید از مؤلفه‌های عینی استفاده کنین. به کودک توضیح بدین که خدا کسی هست که همه جا هست. برای این‌که بهتر متوجه منظورتون بشن، بگین که مثل کسی که تو تلویزیون صحبت می‌کنه و همه صحبت‌هاش رو می‌شنون انگار که اون تو همه‌ی خونه‌ها هست.

برای مطالعه مقاله «اعتماد به نفس کودکان را تقویت کنید» کلیک کنید.

چرا خدا رو نمی‌بینیم

سؤالات کودکان ممکنه به این سمت بره که خوب چرا ما نمی‌تونیم خدایی رو که همه جا هست رو ببینیم. برای کودک توضیح بدین که خیلی چیزها توی دنیا هست که وجود داره ولی برای ما دیدنش سخته. مثلا اگه هوا نباشه ما می‌میریم اما تو نمی‌تونی هوا رو ببینی. یا دو تا قند در یک لیوان آب بریزیم و بگیم حالا تو آیا قندها رو می‌بینی؟ اما مزه شیرینش رو حس می‌کنی. خدا هم دقیقا همینطوره. همه جا هست ولی تو نمی‌تونی ببینیش.

چرا آسمون؟

همه‌ی ما وقتی دعا می‌کنیم، به آسمون نگاه می‌کنیم. ممکنه  یکی از سؤالات کودکان این باشه که خدا که همه جا هست. پس چرا باید به آسمون نگاه کنیم وقتی که می‌خوایم باهاش صحبت کنیم. براش توضیح بدین که بالا ما رو به یاد اسمون و نعمت‌هاش می‌اندازه، یاد برکت بارون میوفتیم. مثل کشتی‌گیری که برنده می‌شه و از پله‌ها بالا می‌ره. ما بالا رو نگاه می‌کنیم چون می‌دونیم که خدا بالاست و از همه چیز بزرگ‌تر و بالاتره.

 سؤالات کودکان؛ آفریننده

گاهی ممکنه بچه از این سؤال بکنه که خدا چطوری به دنیا وامده و خدا رو چه کسی آفریده. باز هم باید از چیزهای قابل رؤیت استفاده کنین و براش توضیح بدین. تا حالا شده مامانت غذا رو شور بکنه؟ چرا به نظرت نمک شوره؟ کی نمک رو شور کرده؟ نمک خودش شوره و کسی شورش نکرده مثل خدا که خودش همه چیزو آفریده و هست.

پدربزرگ کجا است؟

در مقابل سؤالات کودکان خود صبور باشید و تلاش کنید که جواب مناسبی برای کودک خود پیدا کنین. به هیچ وجه آن‌ها را با جمله‌هایی چون پدر بزرگ جایی رفته یا خواب رفته گیج نکنین. در این صورت احتمال داره که اون‌ها از خوابیدن بترسن و یا منتظر برگشت فرد متوفی باشن و بنابراین اعتمادشون رو به شما از دست بدن.

پاسخ سوالات کودکان
پاسخ سوالات کودکان

مردن یعنی

درمورد معنای مردن اگر برای کودکتون سؤال پیش اومد، سعی کنین متناسب با سن کودک به اون جواب بدین. اگر سن بچه خیلی پایین بود، اینطور به اون جواب بدین که وقتی آدم‌ها و یا موجودی حرکت نمی‌کنه و نفس نمی‌کشه یعنی مرده. اما برای کودکانی با سنین بالاتر، می‌تونین بگین که وقتی کسی می‌میره، یعنی قلبش مرده و دیگه هیچ وقت به این دنیا برنمی‌گرده.

ممکنه حتی اون ها درمورد چرایی مرگ هم از شما سؤال کنن. به اون ها توضیح بدین که هر موجود زنده‌ای در دنیا یک عمری داره و حتی درخت‌ها و گل‌ها هم می‌میرن. برای اون‌ها فصل زمستون رو مثال بزنین که درخت‌ها بی جون می‌شن و به اصطلاح می‌میرن. در همه‌ی موارد در نظر گرفتن سن کودک برای پاسخگویی به سؤالات کودکان، مهم است.

سخن آخر

بچه‌ها در دنیای کودکانه‌ای هستن که همه چیز برای اون‌ها ممکنه جالب و بدیع باشه. اون‌ها به طور مکرر سؤالات مختلفی داشته باشن و درمورد امور زیادی کنجکاو باشن. اون‌ها ممکنه درمورد امور انتزاعی مثل خدا، مرگ هم سؤالاتی از شما بپرسن. شما باید با در نظر گرفتن سن کودک، جواب‌های درستی به اون‌ها بدین و اجازه بدین از هر چیزی که می‌خوان، سؤال بپرسن. در این مقاله تلاش شد تا بعضی از سؤالات کودکان و جواب‌هایی که باید به اون‌ها بدین رو بیان بکنیم و شما رو در این زمینه راهنمایی کنیم. بازم اگه سوالی دارید که توی این مقاله بهش جواب داده نشده می‌تونید با متخصص روانشناس در این مورد صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید