شما در حال مشاهده هستید آموزش جنسی و صحبت با کودکان 9-11 سال در مورد مسائل جنسی

آموزش جنسی و صحبت با کودکان 9-11 سال در مورد مسائل جنسی

آموزش جنسی به کودکان امری مهم و ضروریه که همه‌ی پدر و مادرها باید اون مورد توجه قرار بدن. هرگز زود نیست که با فرزندتان در مورد مسائل جنسی صحبت کنید. صحبت کردن در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن در حالی که فرزند شما وارد دوران بلوغ می‌شه، می‌تونه به کودک شما کمک کنه تا بفهمد که رابطه جنسی و تمایلات جنسی بخش‌های معمولی و سالمی از زندگی هستند.

گفتگوهای باز و صادقانه در زمانی که کودک شما در این سنین قرار داره می‌تونه گفتگوهای بعدی رو آسان‌تر کنه آموزش جنسی اولیه همچنین زمینه‌ای رو برای کودکان ایجاد می‌کنند تا در سنین بالاتر، انتخاب‌های سالم‌تر و ایمن‌تری در مورد مسائل جنسی داشته باشند.

پیام کلیدی اولیه برای فرزند شما اینکه اونا می‌تونند برای کسب اطلاعات آشکار، صادقانه و قابل اعتماد نزد شما بیایند و نباید از پرسیدن در مورد مسائل جنسی از شما بترسند یا خجالت بکشند.

خبر خوب این است که آموزش جنسی و صحبت کردن در مورد مسائل جنسی، مکالمه‌ای است که با بزرگ شدن فرزندتان ادامه یافته و تکامل می‌یابد.

مسائل جنسی فقط رابطه جنسی نیست. آموزش جنسی در واقع در مورد هویت فرزند شما و احساس کودک شما در مورد بدن در حال رشد خوده و نحوه درک و ابراز احساسات کودک شما از صمیمیت، جذابیت و محبت نسبت به دیگران و نحوه ایجاد و حفظ روابط محترمانه است.

صحبت در مورد جنسیت و تمایلات جنسی: 3 مرحله

می‌تونید از این مراحل اولیه برای صحبت با فرزندتان در مورد رابطه جنسی استفاده کنید.

اول، تصدیق کنید که فرزندتان ممکنه کنجکاو باشد و آنچه رو که قبلاً می‌دونه، بیابید. برای مثال، اگر فرزندتان از شما بپرسه که نعوظ چیست، می‌تونید بپرسید: «فکر می‌کنید چیست؟» یا «در مورد آن چی شنیدی؟»

دوم، حقایق مرتبط با آموزش جنسی رو به فرزندتون یاد بدید و هرگونه اطلاعات نادرست رو اصلاح کنید. به عنوان مثال، آلت تناسلی معمولا نرمه. نعوظ زمانی است که سفت می‌شه یا صاف می‌ایسته.

سوم، از گفتگو به عنوان فرصتی برای صحبت در مورد مسائل رایج درباره بزرگ‌شدن بچه‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، به بچه‌ها بگید که “شما ممکنه زمانی که خوابید نعوظ داشته باشید و رویای خیس ببینید.” این زمانیه که منی از آلت تناسلی اونا خارج می‌شه. این یک بخش طبیعی از بزرگ شدنه. اونا نمی‌تونند رویاهای خیس رو کنترل کنند، بنابراین به بچه‌ها اطمینان بدید که اگر این اتفاق افتاد نگران نباشند.

آموزش جنسی

چگونه در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن بچه‌ها صحبت کنیم: نکات آموزش جنسی برای همه سنین

این نکات می‌تونه صحبت کردن با کودکان در هر سنی رو در مورد جنسیت و تمایلات جنسی و کلیه مسائل جنسی آسان‌تر کنه.

آموزش جنسی رو متناسب با سطح سنی فرزندتون انتخاب کنید

مهمه که آموزش جنسی رو در سطحی توضیح بدید که کودک شما بتونه اون رو درک کنه. همچنین خوبه که توضیحات خود رو مختصر، واقعی و مثبت نگه دارید. اگه بتونید این کار رو انجام دهید، فرزندتون احساس می‌کنه که هر زمان که اطلاعات بیشتری بخواد می‌تونه به شما مراجعه کنه.

از نام‌های صحیح برای اعضای بدن استفاده کنید

وقتی برای آموزش جنسی در مورد اعضای بدن بچه‌ها صحبت می‌کنید بهتره از نام‌های صحیح استفاده کنید – به عنوان مثال آلت تناسلی، کیسه بیضه، بیضه، فرج، واژن. این موضوع کمک می‌کنه تا روشن بشه که صحبت کردن در مورد این قسمت‌های بدن ما سالم و خوبه.

کمک به فرزندتون برای یادگیری نام و عملکرد تمام اعضای بدن نیز بخش مهمی از سلامت و ایمن نگه داشتن فرزندتون است. این به کودک شما کمک می‌کنه تا بفهمه بدنش به او تعلق داره و این بدان معناست که اونا می‌تونند در صورت نیاز به وضوح در مورد بدن خود صحبت کنند – برای مثال، زمانی که با متخصصان بهداشت صحبت می‌کنند.

شما می‌تونید با صحبت کردن در مورد «بعضی» یا «اکثر» افراد همه جنسیت‌ها را شامل شوید – برای مثال، «برخی افراد آلت تناسلی دارند و برخی افراد فرج دارند.»

اگر لازم است بگویید “نمی دانم”.

فرزند شما نیازی به متخصص بودن شما نداره – اونا فقط باید بدونند که می‌تونند هر چیزی رو از شما بپرسند.

اگه نمی‌دونید چه بگید، به فرزندتون بگید که از پرسیدن سؤال او خوشحالید، اما نمی‌دونید چگونه به اون پاسخ بدید، و به دنبال اطلاعاتی می‌گردید و به آنها پاسخ می‌دید. یا می‌تونید با هم به دنبال پاسخ بگردید.

این باعث ایجاد اعتماد می‌شه و این پیام رو می‌فرسته که با فرزندتون صادق خواهید بود.

یک مکالمه را شروع کنید

برخی از کودکان سؤالات زیادی نمی‌پرسند، اما این بدان معنا نیست که اونا علاقه‌مند یا آماده یادگیری نیستند. اگر مکالمه‌ای را شروع کنید، به فرزندتون می‌فهمانید که از بحث در مورد مسائل جنسی خوشحال هستید.

این ایده خوبیه که از قبل به این فکر کنید که چه چیزی بگید، سپس زمان مناسبی را برای آموزش جنسی بپه‌ها و صحبت کردن انتخاب کنید. برای مثال، اگه یکی از اعضای خانواده باردار است، می‌تونید بگید: «عمه سارا بچه‌دار می‌شه می‌خوام بدونم در مورد بارداری چی می‌دونی؟»

برای برخی از کودکان صحبت کردن بدون تماس چشمی آسان‌تره، بنابراین می‌تونید برنامه‌ریزی کنید تا زمانی که شما و فرزندتون در ماشین سفر می‌کنید، صحبت کنید.

خودتان را آماده کنید

ممکنه از صحبت در مورد تمایلات جنسی یا استفاده از کلماتی مانند “آلت تناسلی” یا “واژن” هنگام صحبت در مورد بدن احساس خجالت یا ناراحتی کنید. این اشکالی نداره.

اگر از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی خجالت می‌کشید، می‌تونید با فکر کردن به آنچه شما رو خجالت‌زده می‌کنه و روی راه‌های مقابله با اون فکر کنید، خود رو آماده کنید.

آموزش جنسی کودکان

برای کودکان مهمه که تفاوت بین لمس کردن بدن در قسمت‌های مجاز و لمس کردن بدن در قسمت‌های غیرمجاز بدت رو بدونند. مطمئن بشید که فرزندتون می‌دونه که می‌تونه به هر لمسی که نمی‌خواد «نه!» بگه و همیشه خوبه که با یک بزرگسال مورد اعتماد در مورد این مسائل صحبت کنه. صحبت در مورد آزار جنسی به حفظ امنیت کودک شما کمک می‌کنه.  

در مورد جنسیت و بدن چه باید گفت: کودکان 9-11 ساله

در این سن، کودک شما ممکنه علاقه‌مند باشه و بخواد یا نیاز داشته باشه که در مورد چیزهایی مانند نحوه ایجاد نوزاد، خودارضایی یا رابطه جنسی صحبت کنه. همچنین ممکنه فرزند شما سؤالاتی بپرسه که براتون تعجب‌آوره، مانند «آیا خودارضایی می‌کنید؟» یا «آیا خاله سارا با شوهرش رابطه جنسی داره؟»

در اینجا پیشنهاداتی برای رسیدگی به این موضوعات ارائه شده است.

نوزادان چگونه ساخته می‌شوند؟

اگر فرزند بزرگتر شما این سوال رو می‌پرسه، می‌تونید با پرسیدن نظرش از او شروع کنید. این به شما کمک می‌کنه اونچه رو که اونا از قبلاً می‌دونند رو درک کنید.

سپس می‌تونید بگید: «زمانی که واژن و آلت تناسلی با هم در ارتباط باشن، می‌توان نوزادی ایجاد کرد. به این میگن رابطه جنسی. اسپرم آلت تناسلی می‌تونه از واژن شنا کنه و به تخمکی که از تخمدان آزاد شده برسه و تخمک بارور بشه. تخمک بارور شده در رحم به نوزاد تبدیل می‌شه. بعد از حدود 9 ماه کودک آماده به دنیا آمدنه.

همچنین می‌توانید در مورد راه‌های دیگری که کودکان می‌تونند وارد خانواده بشن مانند فرزندخواندگی، سرپرستی یا… صحبت کنید.

لازم نیست منتظر بمونید تا فرزندتون درباره این موضوع از شما سوال بپرسه. می‌تونید با گفتن جمله‌ای مانند «آیا درباره زمان تولدت صحبت کردیم؟» یا «به نظر می‌رسه اون زن بارداره. آیا می‌دونی بارداری چگونه شروع می‌شه؟» صحبتتون رو شروع کنید.

چرا مردم رابطه جنسی دارند؟

اگر کودک شما کنجکاوه که چرا افراد رابطه جنسی دارند، می‌تونید بگید: “مسائل جنسی یکی از روش‌های ایجاد نوزادان است”. اگر فرزندتان در مورد فعالیت جنسی شما می‌پرسه و شما نمی‌خواهید آن اطلاعات رو به اشتراک بگذارید، بگید: «این  موضوع خصوصیه. اما من خوشحال میشم که در مورد رابطه جنسی به طور کلی صحبت کنیم.»

اگر فرزندتون از شما بپرسه که چه زمانی برای اولین بار رابطه جنسی داشتید، ممکنه که بخواد سن «مناسب» رو برای شروع رابطه جنسی تعیین کنه. می‌تونید به طور کلی‌تر پاسخ دهید: «مسائل جنسی یک فعالیت خصوصی برای افرادیه که به اندازه کافی بزرگ هستند و می‌دونند که آماده‌اند. سن مناسب برای شروع رابطه جنسی برای افراد مختلف متفاوته.»

این سن همچنین زمان بسیار خوبی برای صحبت با فرزندتان در مورد تغییرات اجتماعی و عاطفی دوران نوجوانی، تمایلات جنسی نوجوانان و روابط عاشقانه در سال‌های نوجوانی است. بنابراین در هنگام آموزش جنسی بچه‌ها اونا رو برای سن نوجوانی نیز آماده کنید.

جمع‌بندی

آموزش جنسی بچه‌ها و صحبت در مورد مسائل جنسی یکی از بهترین راه‌ها برای ایمن نگه داشتن فرزندان و ترویج رفتارهای محترمانه است. بنابراین برای آموزش جنسی کودکان تردید نداشته باشید و از یه روانشناس خوب کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات بررسی کامل علل و درمان ترس از تنها خوابیدن کودک و علائم و نشانه‌های کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید