شما در حال مشاهده هستید درمان اضطراب

درمان اضطراب

درمان اضطراب موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. طیف وسیعی از درمان‌های روان‌شناختی و پزشکی مبتنی بر شواهد برای شرایط اضطراب وجود دارد. برخی از درمان‌ها برای انواع خاصی از شرایط اضطراب بهتر عمل می‌کنند.

می‌توانید با متخصص سلامت روان خود صحبت کنید تا مؤثرترین درمان‌ها را به شما ارائه دهد. در این مقاله برای آشنایی با روش‌های مختلف درمان اضطراب در کنار ما باشید.

بهترین درمان اضطراب چیست؟

برای اضطراب خفیف، متخصص سلامتی شما ممکن است تغییراتی در سبک زندگی، مانند ورزش منظم بدنی برای کاهش سطح استرس شما پیشنهاد دهد. همچنین ممکن است دوست داشته باشید درمان‌های الکترونیکی آنلاین را امتحان کنید، که بسیاری از آنها رایگان، ناشناس و به راحتی قابل دسترسی هستند.

برای اضطراب متوسط تا شدید، احتمالاً درمان‌های روان‌شناختی یا پزشکی (یا هر دو) توصیه می‌شود.

در این صفحه ما بر روی 6 روش درمانی تمرکز می‌کنیم که با بسیاری از مطالعات با کیفیت خوب کارایی آنها ثابت شده است.

اگر اضطراب دارید، خیلی مهم است که زودتر به دنبال درمان آن باشید. علائم شما ممکن است به خودی خود از بین نرود.

رفتار درمانی شناختی  (CBT)

CBT یک درمان روان‌شناختی ساختاریافته است که برای درمان اضطراب موثر بوده و تشخیص می‌دهد نحوه تفکر (شناخت) و عمل (رفتار) بر احساس ما چه تأثیری می‌گذارد.

یک درمانگر برای شناسایی الگوهای فکری و رفتاری غیرمفید با شما همکاری خواهد کرد. افکار و رفتارهای غیر مفید می‌توانند شما را بیشتر مضطرب کنند. آنها می‌توانند شما را از بهبودی در زمانی که اضطراب را تجربه می‌کنید، بازدارند.

درمانگر به شما کمک می‌کند افکار و رفتارهای غیر مفید را با افکار و رفتارهای جدید جایگزین کنید که اضطراب شما را کاهش می‌دهد.

CBT با آموزش داشتن نگرش متعادل تر و تمرکز بر حل مسئله به شما کمک می‌کند. همچنین ممکن است از موقعیت‌ها یا چیزهایی که باعث اضطراب می‌شود اجتناب کنید. CBTمی‌تواند به شما کمک کند با ترس‌های خود روبرو شوید و با این موقعیت‌ها منطقی تر برخورد کنید.

درمان اضطراب

تکنیک‌های  CBT

متخصصان سلامت روان ممکن است از طیف وسیعی از تکنیک‌های CBT استفاده کنند. آن‌ها ممکن است که:

  • شما را تشویق کنند که تفاوت بین نگرانی‌های مولد و غیرمولد را تشخیص دهید؛
  • به شما یاد می‌دهند که چگونه نگرانی‌ها را رها کنید و مشکلات را حل کنید؛
  • برای کنترل اضطراب و علائم فیزیکی تنش، تکنیک‌های آرام‌سازی و تنفس، به‌ویژه آرام‌سازی ماهیچه‌ها را به شما آموزش می‌دهند.

توجه داشته باشید که CBT اغلب با رفتار درمانی ترکیب می شود.

رفتار درمانی

در CBT از رفتار درمانی نیز استفاده می‌شود. بر تشویق فعالیت‌هایی تمرکز می‌کند که پاداش‌دهنده، خوشایند یا ایجاد حس رضایت هستند. این به معکوس کردن الگوهای اجتناب و نگرانی که اضطراب را بدتر می‌کند، کمک می‌کند. بنابراین می‌توان از تکنیک رفتار درمانی برای درمان اضطراب استفاده کرد.

مواجهه درمانی برای درمان اضطراب

رفتار درمانی برای اضطراب عمدتاً بر درمانی به نام “مواجهه درمانی” متکی است. اگر از موقعیت‌هایی که شما را مضطرب می‌کند اجتناب کنید، فرصتی برای مواجهه با ترس و اثبات آن به خود ندارید.

درمانگر شما از تکنیک‌های مبتنی بر شواهد استفاده می‌کند تا به شما کمک کند به تدریج با ترس‌های خود در یک محیط امن روبرو شوید.

برداشتن گام‌های کوچک برای توانایی صحبت در جمع ممکن است با فکر کردن در مورد نوشتن یک سخنرانی شروع شود. هنگامی که در نوشتن سخنرانی احساس آرامش بیشتری کردید، سعی می‌کنید با موقعیت‌های چالش برانگیز تری روبرو شوید.

حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم  (EMDR)

EMDR یک درمان توصیه شده برای اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) است. در حال حاضر شواهد کافی وجود ندارد که بگوییم برای انواع دیگر اضطراب موثر است یا خیر.

این روش در درمان اضطراب، شامل یادآوری این تجربیات زندگی برای دوره‌های کوتاه (15-30 ثانیه) و همچنین حرکت چشم‌ها به جلو و عقب است. گاهی اوقات به جای حرکات چشم از کار دیگری مانند ضربه زدن با دست یا گوش دادن به صداها استفاده می‌شود.

دو نظریه در مورد نحوه عملکرد EMDR وجود دارد:

  • حرکات چشم به فرد کمک می‌کند تا با خاطرات آسیب زا در سطح بیولوژیکی و روانی مقابله کند.
  • حرکات چشم نقش خاصی در برخورد با تروما ندارد. در عوض، EMDR مانند مواجهه درمانی برای کمک به کاهش اضطراب عمل می‌کند.

درمان‌های آنلاین

اگر اضطراب خفیف یا متوسط دارید، درمان‌های آنلاین می‌توانند به اندازه خدمات حضوری مؤثر باشند. آنها گاهی اوقات به عنوان درمان‌های الکترونیکی یا درمان روانشناختی به کمک رایانه شناخته می‌شوند.

اکثر درمان‌های آنلاین از همان اصول CBT یا رفتار درمانی پیروی می‌کنند. شما برنامه را به تنهایی انجام م‌ دهید، معمولاً با حمایت یک درمانگر. درمانگر به شما کمک می‌کند تا آنچه را که آموخته اید در زندگی خود به کار ببرید. ممکن است از طریق تلفن، ایمیل، پیامک یا پیام فوری با آنها صحبت کنید.

داروهای ضد افسردگی برای درمان اضطراب

برخی از انواع داروهای ضد افسردگی می‌توانند به درمان اضطراب کمک کنند، حتی اگر افسردگی نداشته باشید.

درمان اضطراب

هنگامی که شما یک وضعیت اضطراب دارید، مواد شیمیایی مغز شما ممکن است نامتعادل شوند، از جمله سروتونین، نورآدرنالین و دوپامین. داروهای ضد افسردگی می‌توانند این عدم تعادل‌های شیمیایی را برطرف کنند.

بنزودیازپین‌ها

بنزودیازپین‌ها را گاهی آرام‌کننده‌های جزئی یا قرص‌های خواب‌آور می‌نامند. آنها دسته‌ای از داروها هستند که معمولاً در کوتاه مدت برای کمک به مدیریت شرایط اضطراب تجویز می‌شوند.

بنزودیازپین‌ها باعث آرامش و کاهش تنش می‌شوند، اما برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شوند. آنها می‌توانند هوشیاری را کاهش دهند، بر هماهنگی تأثیر بگذارند و می‌توانند اعتیادآور باشند.

فاطمه مرادی

من، فاطمه مرادی، کارشناس ارشد روانشناسی کودک و نوجوان کنار شما هستم تا رابطه‌ی بهتری با فرزندان خود داشته باشید.

جمع‌بندی

اگر اضطراب دارید، باید برای درمان اضطراب هر چه زودتر اقدام نمایید. ما در این مقاله برخی از روش‌های درمانی اضطراب را به شما عزیزان معرفی نمودیم. از این که یکی دیگر از مقاله‌های تیم ما را مطالعه نمودید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید