شما در حال مشاهده هستید مصرف الکل و گل + عوارض آن ها

مصرف الکل و گل + عوارض آن ها

با وجود زیاد  شدن مصرف ماریجوانا و الکل در بین جوانان و بزرگسالان اما نمیتونیم از عوارض و آسیب‌هایی که به بدن و روان میزنن غافل بشیم. بیماری‌های روانی، حملات پانیک، اختلال دوقطبی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی، قلبی عروقی و سرطان برخی از عوارض مصرف گل و الکل هستن.

توقف تولید گلوتامات در مغز و درنتیجه کاهش سرعت پردازش اطلاعات در مغز یکی از عوارض مصرف الکل بر مغز هست. افزایش تداخل در عملکرد مغز و سیستم عصبی، کاهش توانایی تمرکز و ضعیف‌شدن حافظه از نمونه‌های منفی تاثیر مصرف گل و الکل بر سیستم عصبی هستن و مصرف هم‌زمان این دو ماده اعتیادآور اثرات جبران‌ناپذیر و خطرناکی روی تمام بخش‌های بدن می‌ذاره. در ادامه مجموعه مقالات وب‌سایت روان‌شناسی فاطمه مرادی درمانگر فردی، کودک و نوجوان عوارض مصرف الکل و گل را بررسی می‌کنیم.

ماده مخدر گل و اثرات زیان بار آن

یکی از مواد مخدری که مصرف آن در جامعه بسیار زیاد شده ماده مخدر ماریجوانا (گل. وید. علف.) هست. این ماده مخدر از مشتقات گیاه شاهدانه است و با داشتن مقادیر زیادی تتراهیدروکانابینول (THC) بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر مستقیم می‌ذاره.

درنتیجه، احساسات فرد به‌صورت غیرطبیعی تغییر کرده و فرد دچار توهم می‌شه. برخی از عوارض روانی مصرف ماده مخدر گل شامل این موارد می‌شه:

 • فراموشی
 • بی‌قراری دائمی
 • افسردگی شدید
 • افزایش اشتها
 • خنده‌های بی‌دلیل
 • تغییر عادات غذایی
 • کاهش تمرکز و حواس‌پرتی
 • صحبت‌های نامفهوم و بی‌ربط
 • خواب‌آلودگی همیشگی
 • پارانویا و رفتارهای عصبی
 • اضطراب شدید و وحشت‌زدگی
 • تمایل به ‌تنهایی و انزوا

علاوه بر این مصرف گل اثرات ناخوشایند جسمانی بر مصرف‌کننده دارن که شامل این موارده:

 • سرگیجه
 • قرمزی چشم‌ها
 • اختلالات حرکتی
 • بوی بد دهان
 • افزایش ضربان قلب
 • بروز مشکلات تنفسی
 • بروز مشکلات جنسی
 • کاهش قدرت حافظه کوتاه‌مدت
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • آهسته شدن تکلم
 • خشکی دهان و گلو

علاوه بر موارد گفته شده مصرف این ماده مخدر بر روی روابط فردی و اجتماعی مصرف‌کننده نیز اثر گذاشته و موجب بروز مشکلات متعددی می‌شه. انزواگزینی و دوری از خانواده و دوستان، کاهش عملکرد شغلی یا تحصیلی و بروز مشکلات در سازگاری اجتماعی نمونه‌هایی از اثرات فردی و اجتماعی مصرف این ماده خطرناک هستن. آگاهی به نکات کلیدی روانشناسی کودک و نوجوان که هر والدی باید بداند یک ضرورت بسیار مهمه.

مصرف الکل و گل چه پیامدی دارد؟

مصرف الکل و گل چه پیامدی دارد؟

اصلی‌ترین ترکیب مؤثر در گل تتراهیدروکانابینول (THC) هست که موجب شده این ماده به‌عنوان مواد روان‌گردان شناخته بشه و فرد با مصرف آن دچار مشکلات روانی متعددی بشه. این ترکیب شیمیایی روی گیرنده‌های کانابینوئیدی در مغز اثر می‌ذاره و می‌تونه منجر به اختلالات شناختی مثل مشکلات حافظه و تفکر بشه.

از طرف دیگه کاهش چشمگیر و تداخل در مهارت و توانایی‌های حرکتی از جمله عوارض مصرف الکل بر مغز هست. مصرف الکل و گل به‌صورت هم‌زمان موجب افزایش جذب THC در بدن و افزایش گیرایی این ماده شیمیایی در مغز می‌شه. افزایش ضربان قلب، بروز اختلالات در قضاوت صحیح، کاهش سطح انرژی و بی‌رمق شدن از جمله این عوارض هستن.

مصرف هرکدوم از این دو ماده مخدر برای بدن زیان‌آوره و مصرف ترکیبی اونا وضعیت جسمانی و روانی فرد را بدتر می‌کنه. قرارگیری در موقعیت‌های خطرناک، وابستگی شدید جسمی و روانی، اختلال در عملکرد مغز، استرس، عصبانیت، تغییر در خلق‌وخو همگی از موارد تاثیر مصرف گل و الکل بر سیستم عصبی هستن.

عوارض مصرف الکل بر مغز

عوارض مصرف الکل بر مغز اینه که سوءمصرف الکل در مدت‌زمان کوتاه می‌تونه منجر به مسمومیت بشه و بخش‌های مهم مغز که کنترل دمای بدن، ضربان قلب و تنفس را بر عهده دارن از کار افتاده و منجر به مرگ می‌شه. از دیگر عوارض مصرف الکل و گل به‌صورت هم‌زمان اوردوزه. مصرف بیش از اندازه گل موجب مرگ نمی‌شه؛ ولی مصرف بیش از اندازه الکل خطرناکه.

در زمانی که فرد بیش از اندازه الکل مصرف کنه دچار مسمومیت شده و بدن در واکنش به این حالت استفراغ می‌کنه. چون مصرف گل استفراغ‌کردن را برای فرد دشوار می‌کنه با تداخل مصرف این دو ماده مخدر وقتی فرد نتونه استفراغ کنه بدن نمی‌تونه از الکل اضافی رها بشه.

مصرف الکل و گل دو نمونه از نگرانی‌های رایج در جامعه امروز هستن و برخی از افراد و به‌ویژه جوانان با این مشکل درگیر شدن. مصرف هرکدوم از این دو ماده عوارض جسمانی و روانی مختلفی بر فرد می‌ذاره. تمامی مواد مخدر با تأثیر بر سیستم عصبی و مغز موجب بروز مشکلات کوتاه‌مدت و بلندمدت در فرد می‌شن. به همین دلیل آموزش در خانواده و آگاه‌سازی فرزندان از عوارض مصرف الکل بر مغز و سایر موارد مخدر یک ضرورته.

با مصرف هر نوع ماده مخدر علاوه بر بروز اختلالات شیمیایی در مغز، فرد حس لذت را هم تجربه می‌کنه که ناشی از تولید بیش از اندازه دوپامینه. دوپامین یک فرستنده عصبیه که حس شادی و لذت را در فرد ایجاد می‌کنه. با مصرف الکل و گل دوپامین تحریک می‌شه و حتی انجام کارهای عادی هم به نظر هیجان‌انگیز و لذت‌بخش میان. به همین خاطر فرد دوست داره دوباره این حس را تجربه کنه. آگاه‌سازی خانواده‌ها و فراگیری مهارت‌های برقراری روابط نوجوانان نقش زیادی در پیشگیری از افتادن فرزندان در چنین دام‌هایی داره.

تکرار مداوم این عمل به یک چرخه تبدل می‌شه و مغز بدون فکرکردن و دلیل منطقی این عمل را تکرار می‌کنه. درنهایت چنین چرخه معیوبی موجب وابستگی و اعتیاد فرد می‌شه. برخی از مهم‌ترین عوارض مصرف الکل بر مغز شامل موارد زیره:

1. مصرف الکل و گل؛ اثرگذاری روی سیستم عصبی و GABA مغز

یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز گابا هست که باعث حس آرامش در مغز می‌شه. با مصرف الکل تولید این انتقال‌دهنده نیز زیاد می‌شه. در اثر مصرف الکل تولید گلوتامات سرکوب شده و گابا بیش از اندازه تولید می‌شه. درنتیجه سرعت عملکرد مغز کاهش پیدا می‌کنه و فرد دچار اختلالات حرکتی مثل گیجی و تلوتلوخوردن می‌شه.

اثرگذاری روی گلوتامات

2. اثرگذاری روی گلوتامات

یکی دیگه از انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز گلوتاماته که مسئول تفکر سریع در مغزه. با افزایش سطح گلوتامات انرژی مغز و فعالیت اون هم زیاد می‌شه؛ ولی با مصرف الکل تولید این انتقال‌دهنده سرکوب می‌شه. درنتیجه مغز نمی‌تونه اطلاعات را با سرعت معمول پردازش کنه. کندشدن تفکر در فرد و احتمال اتخاذ تصمیمات نادرست در فرد از عوارض مصرف الکل بر مغز هستن.

3. مصرف الکل و گل؛ تأثیر روی دوپامین مغز

عوارض مصرف الکل و گل فقط محدود به گابا یا گلوتامات نیست؛ بلکه روی دوپامین مغز هم اثرگذار هستن. حس لذت و سرخوشی از جمله موارد تاثیر مصرف گل و الکل بر سیستم عصبی هستن که چنین احساسی کاملاً موقتیه. با مصرف گل و الکل میزان دوپامین در مغز زیاد می‌شه و فرد حس لذت و سرخوشی گذرا تجربه می‌کنه.

در حالت طبیعی و معمول دوپامین در واکنش به فعالیت‌های مفید و به‌عنوان پاداش ترشح می‌شه؛ ولی با مصرف الکل این هورمون به رفتارهای اشتباه پاداش می‌ده. یعنی سیستم عصبی در حالت مصرف الکل و مواد مخدر نمی‌تونه رفتارهای درست و نادرست را از همدیگه تشخیص بده.

از دیگر عوارض مصرف الکل بر مغز جلوگیری از رشد سلول‌های جدید و بروز نقص در هیپوکامپ مغزه. همچنین کاهش سطح تیامین در مغز هم از دیگر عوارض مصرف الکل روی مغزه که درنتیجه فرد دچار سندرم ورنیک – کورساکف می‌شه. سایر بخش‌های مغز که الکل روی اونا اثرات نامطلوب می‌ذاره عبارت‌اند از:

 • مخچه
 • بصل‌النخاع
 • لوب پیشانی
 • بافت خاکستری مغز
 • دستگاه لیمبیک مغز

 تاثیر مصرف الکل و گل بر سیستم عصبی

گل و الکل از مواد روان‌گردان هستن و وجود تتراهیدروکانابینول در این دو ماده مخدر اثرات نامطلوبی جسمانی و روانی برای فرد داره. مصرف الکل و گل به طور هم‌زمان منجر به افزایش اختلالات شناختی می‌شه. الکل با اثرگذاری روی سیستم عصبی مرکزی بر مهارت‌های حرکتی اثرات نامطلوب شدیدی می‌ذاره.

افزایش جذب تتراهیدروکانابینول در اثر مصرف هم‌زمان این دو ماده مخدر موجب افزایش تاثیر مصرف گل و الکل بر سیستم عصبی و در بسیاری موارد می‌تونه منجر به اوردوز و مرگ بشه. بیهوشی و ازدست‌دادن موقتی حافظه از عوارض مصرف الکل بر مغز هستن که در ترکیب با گل وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

افزایش وابستگی و مختل‌شدن روند زندگی، تهدید سلامت روان و سلامت جسمانی عوارض ناخوشایندی هستن که در اثر مصرف الکل و گل و سایر مواد مخدر برای فرد حاصل می‌شه. باتوجه‌به خطرات جسمانی، روانی، اجتماعی و… لازمه خانواده‌ها و جامعه نسبت به آگاه‌سازی فرزندان بسیار جدی باشن تا از تهدید و نابودی آینده اونا جلوگیری بشه. اصول مهم مهارت فرزندپروری اهمیت بالایی داره که باید موردتوجه قرار بگیره. 

جمع‌بندی

الکل و مواد مخدر بلاهای خانمان‌سوزی هستن که عوارض جسمانی و روانی نامطلوبی بر فرد می‌ذارن. گل یا ماری‌جوانا یکی از این مواد مخدره که از گیاه شاهدانه به دست میاد. مصرف الکل و گل علاوه بر تأثیر بر جسم فرد بر سیستم عصبی هم اثرات نامطلوب می‌ذاره. افزایش ضربان قلب، قرمزی چشم‌ها، بروز مشکلات تنفسی، مشکلات جنسی و اختلالات حرکتی برخی از عوارض جسمانی مصرف گل هستن.

همچنین بروز پارانویا و رفتارهای عصبی، افسردگی شدید و بی‌قراری‌های دائمی هم از عوارض روانی مصرف گل هستن. توقف تولید گلوتامات، افزایش دوپامین مغز، افزایش تولید گابا و اثرگذاری روی مخچه و بصل‌النخاع برخی از عوارض مصرف الکل بر مغز هستن.

به دلیل اینکه گل و الکل سطح بالایی از THC را دارن مصرف هم‌زمان این دو ماده مخدر بسیار خطرناک بوده و شاهد افزایش تاثیر مصرف گل و الکل بر سیستم عصبی خواهیم بود. به دلیل خطرناک بودن مصرف الکل و گل و هر نوع ماده مخدر دیگه لازمه خانواده‌ها بسیار هوشیار باشن.

مراجعه به روان‌شناس در مواجهه با چنین مشکلاتی بهترین راهکاره. خانم فاطمه مرادی روان‌شناس و درمانگر کودک، نوجوان و خانواده با داشتن تجربه و سابقه درخشان یکی از مشاوران برگزیده در این حوزه هستن که با ریشه‌یابی مشکلات سلامت روان بهترین راهکارها را در اختیار مراجعین قرار می‌دن. برای رزرو نوبت مشاوره می‌تونید به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

میدونستی میتونی آنلاین هم مشاوره کنی؟

تماس جهت رزرو مشاوره: 02191005141

پیج اینستاگرام: FATEME_MORADI_PSYCHOLOGIST

دیدگاهتان را بنویسید